Czy wiesz że...

Najmniejszy na świecie silnik parowy powstał w Sandia National Laboratories w Albuquerque, w USA. Ma przekrój tylko 5 mikronów (20 razy mniej od przekroju ludzkiego włosa) i działa jak prawdziwy silnik parowy. Ma 3 cylindry napędzane parą z elektrycznie podgrzewanej wody.
Łożyska baryłkowe wahliwe

Łożyska baryłkowe wahliwe są przeznaczone do przenoszenia znacznych obciążeń poprzecznych, choć mogą również przenosić obciążenia wzdłużne w obu kierunkach, dzięki skośnemu ułożeniu elementów tocznych. Elementami tocznymi tych łożysk są dwa rzędy wałeczków w kształcie baryłek. W czasie pracy łożyska, baryłki poruszają się po dwóch bieżniach w pierścieniu wewnętrznym i jednej, kulistej w pierścieniu zewnętrznym. Bieżnia w pierścieniu zewnętrznym umożliwia wahliwość łożyska dochodzącą do 2º przy niskich obciążeniach.

Łożyska baryłkowe są produkowane z otworem walcowym i stożkowym, przy czym spotykane są otwory stożkowe o zbieżności 1:12 (oznaczenie na końcu literą K), oraz o zbieżności 1:30 (oznaczenie na końcu K30).

Konstrukcje łożysk baryłkowych z otworem stożkowym umożliwiają łatwy montaż dzięki zastosowaniu tulei wciąganych lub wciskanych.

 

Parametry, oznaczenia i wymiary łożysk baryłkowych dla wymiarów wału podano w linkach:

- łożyska o wymiarach wału od 25 do 100mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 110 do 160mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 170 do 220mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 240 do 340mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 360 do 480mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 500 do 710mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 750 do 1400mm oraz zabudowa tych łożysk.


 

Artykuły podobne