Czy wiesz że...

Największy kombajn świata to Lexion 590R, który potrafi skosić prawie 2,9m3 kukurydzy na minutę lub ponad 1m3 pszenicy na minutę. Napęd jego stanowi 385kW silnik. Jego wymiary to: długość 9,5m, wysokość prawie 5m a szerokość ponad 4m bez zespołu tnącego.
Start Połączenia gwintowe
Jaki dobrać gwint do mechanizmu śrubowego?

Mechanizmy śrubowe są połączeniami śrubowymi, ruchowymi, a więc takimi, w których nakrętka może się przemieszczać na śrubie w czasie pracy mechanizmu. W związku z tym konstruktor stara się, aby mechanizm ten miał jak największą sprawność.

Zgodnie z rozważaniami na temat momentu tarcia gwintu, zależy on między innymi od kąta zarysu gwintu od strony działania siły obciążającej mechanizm śrubowy. Nim ten kąt jest mniejszy, tym moment tarcia będzie mniejszy a więc i sprawność będzie większa. Z tego powodu do połączeń śrubowych ruchowych stosowane są gwinty trapezowe. Oczywiście w przypadku małych mechanizmów koszt wykonania gwintu trapezowego może przewyższać zysk związany z podwyższoną sprawnością i w takich wypadkach często korzystniej jest zastosować gwint trójkątny (kąt zarysu 55-60º).

W przypadku, gdy siła obciążająca mechanizm śrubowy działa w każdym wypadku w jednym kierunku (np. podnośnik śrubowy) zasadne jest stosowanie gwintu trapezowego niesymetrycznego, który z jednej strony ma kąt zarysu 3º a całkowity kąt zarysu 33º. W takim wypadku należy powierzchnię gwintu o mniejszym kącie zarysu usytuować w kierunku działania siły (patrz rysunek).

gwint