Czy wiesz że...

Największy kombajn świata to Lexion 590R, który potrafi skosić prawie 2,9m3 kukurydzy na minutę lub ponad 1m3 pszenicy na minutę. Napęd jego stanowi 385kW silnik. Jego wymiary to: długość 9,5m, wysokość prawie 5m a szerokość ponad 4m bez zespołu tnącego.
Łożyska baryłkowe wahliwe

Łożyska baryłkowe wahliwe są przeznaczone do przenoszenia znacznych obciążeń poprzecznych, choć mogą również przenosić obciążenia wzdłużne w obu kierunkach, dzięki skośnemu ułożeniu elementów tocznych. Elementami tocznymi tych łożysk są dwa rzędy wałeczków w kształcie baryłek. W czasie pracy łożyska, baryłki poruszają się po dwóch bieżniach w pierścieniu wewnętrznym i jednej, kulistej w pierścieniu zewnętrznym. Bieżnia w pierścieniu zewnętrznym umożliwia wahliwość łożyska dochodzącą do 2º przy niskich obciążeniach.

Łożyska baryłkowe są produkowane z otworem walcowym i stożkowym, przy czym spotykane są otwory stożkowe o zbieżności 1:12 (oznaczenie na końcu literą K), oraz o zbieżności 1:30 (oznaczenie na końcu K30).

Konstrukcje łożysk baryłkowych z otworem stożkowym umożliwiają łatwy montaż dzięki zastosowaniu tulei wciąganych lub wciskanych.

 

Parametry, oznaczenia i wymiary łożysk baryłkowych dla wymiarów wału podano w linkach:

- łożyska o wymiarach wału od 25 do 100mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 110 do 160mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 170 do 220mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 240 do 340mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 360 do 480mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 500 do 710mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 750 do 1400mm oraz zabudowa tych łożysk.


 

Artykuły podobne