Czy wiesz że...

Największy kombajn świata to Lexion 590R, który potrafi skosić prawie 2,9m3 kukurydzy na minutę lub ponad 1m3 pszenicy na minutę. Napęd jego stanowi 385kW silnik. Jego wymiary to: długość 9,5m, wysokość prawie 5m a szerokość ponad 4m bez zespołu tnącego.
Łożyska stożkowe

Łożyska stożkowe są łożyskami przeznaczonymi do przenoszenia obciążeń poprzecznych i wzdłużnych, przy czym obciążenia wzdłużne mogą być przenoszone tylko w jednym kierunku. Z tego powodu łożyska stożkowe są stosowane zazwyczaj w parach na jednym wale. Przy czym mogą być zastosowane dwa łożyska w dwóch łożyskowaniach, lub dwa łożyska w jednym łożyskowaniu z jednej strony wału stanowiące tzw. złożenie łożyskowe.

Stosowane są dwa sposoby łożyskowania łożyskami stożkowymi

 

układ X łożysk stożkowych

układ O łożysk stożkowych

układ „X”

układ „O”

 

Łożyska stożkowe mają konstrukcję umożliwiająca rozdzielenie pierścienia zewnętrznego od pierścienia wewnętrznego wraz z elementami tocznymi i koszykiem. Zabieg taki ułatwia montaż łożysk, jednak konstrukcja ułożyskowania wymaga możliwości regulacji luzu między pierścieniami łożyska.

Produkowane są również łożyska stożkowe z kołnierzem na pierścieniu zewnętrznym, ułatwiającym ustalenie wzdłużne łożyska (patrz rysunek). Oznaczenie takich łożysk to litera R na końcu oznaczenia.

łożysko stożkowe z kołnieżem

Parametry, oznaczenia i wymiary łożysk stożkowych dla wymiarów wału podano w linkach:

- łożyska o wymiarach wału od 15 do 40mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 45 do 65mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 70 do 95mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 100 do 140mm oraz zabudowa tych łożysk,

- łożyska o wymiarach wału od 150 do 360mm oraz zabudowa tych łożysk.

 


 

Artykuły podobne